skip to Main Content

Ağız ve diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığının önemi; Sağlık ağızda başlar. Sağlıksız bir ağıza sahipseniz sağlıklı bir vücuda sahip olamazsınız. Sağlığın a’sı ağızdır. Tüm insanlar kendi sağlığından sorumludur. Ağiz sağlığımızdan da öncelikle kendimiz sorumluyuz.

agiz ve dis sagligi
Ağız ve Diş sağlığı

Peki ne yapacağız:

aile dis sagligi istanbul
Aile Ağız ve Diş sağlığı

Ağız ve diş sağlığı;

Öncelikle dişlerimizi günde iki defa mutlaka fırçalamamız gerektirmektedir. Günümüzde AB’ye oranla 7 defa daha az diş fırçası tüketilmektedir. Mutlaka çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığı edindirmeliyiz. Diş sağlığını korumak çok daha kolay ve ekonomiktir.

Yemek yediğimizde

Ağız içerisinde dişler, dişetleri ve mukoza üzerinde besin artıkları birrikmektdir. Bu birikintiler ağız içinde ince bir tabaka halinde yerleşirler. Kısa bir süre içerisinde bu tabaka içerisinde bakteriler üremeye başlar. Bu tabakaya bakteri plağı denir. Ağız içinde 300 türden fazla bakteri vardır. Diş çürüklerine, dişeti hastalıklarına bu bakteriler yol açmaktadır.

Diş Bakımı ve Sağlığı
Diş sağlığı ve diş bakımı
aile dis sagligi poliklinigi
Aile Sağlığı ve diş Bakımı

Bakteri ve Plak Temizliği

Bakteri plağındaki bakteriler bir süre sonra karbonhidratlarla etkileşerek asit üretirler. Bu asitte dişlerde çürüğe sebep olurlar. Diş çürükleri en yaygın kronik hastalıktır. Dişte çürük oluştuktan sonra bu çürüğün temizlenip dolgu yapılması gerekir. Diş tedavi edilmezse diş kaybı kaçınılmazdır.

Ağız ve diş sağlığı

Bakteri plağının üzerine tükürük içindeki kalsiyumun çökelmesiyle diş taşları oluşur. Bununla birlikte dişetlerinde enfeksiyon ve yıkım oluşmaya başlar. Dişetlerinde morumsu kırmızı renk, kanama, kuku dişeti hastalıklarının ilk belirtileridir. Dişeti hastalıkları ilerleyerek diş kayıplarına sebep olurlar.

istanbul agiz ve dis sagligi
Aile ağız ve diş sağlığı - diş bakımı

Bu bilgiler çerçevesinde yapmamız gereken ilk şey dişlerimizin sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa dişlerimizin fırçalanmasıdır. Buna ek olarak diş ipi kullanılması da gereklidir. Çünkü diş fırçasının ulaşamadığı, temas edemediği diş araları vardır. Bu alanlar diş yüzeyinin yaklaşık %33 gibi bir kısmıdır. Diş aralarının da temizlenmesi çok önemlidir. Diş fırçalamada dişlerin, dişetlerinin ve dilin de fırçalanması  önemlidir.

Bunları yaparak ağız ve diş sağlığımızı korumuş oluruz. Peki bu bize ne kazandırır:

Öncelikle rahat rahat yemek yememizi sağlarız. Sağlıklı besleniriz. Yediğimiz gıdaları güzelce öğüterek midemizi ve sindirim sistemimizi korumuş oluruz.

Sağlıklı ve bembeyaz dişlerimizle rahatça konuşabiliriz. Bembeyaz ve pırıl pırıl gülümseyerek daha başarılı, daha sempatik, daha sosyal ,daha popüler bir kişi oluruz.

Dişlerimiz sağlıklı olursa diş ağrısı çekmeyiz. Böylece antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçlar kullanmak zorunda kalmayız. Bu da böbreklerimizi ve karaciğerimizi korumamızda önemlidir.

Dişlerimiz sağlıklı olursa diş hekimine yalnızca kontrole gideriz. Böylece hem zaman kazanırız, hem stres yaşamayız hem de daha ekonomik olur…

Evet sağlık ağızda başlar. Ağız sağlığı da diş fırçalamakla başlar…

Kliniğimizde kullandığımız Tedavileri inceleyin

Back To Top