skip to Main Content

Estetik Gülüş:

Gülüş estetiği yada Gülüş tasarımı

Estetik Gülüş, Gülmek mutluluğun huzurun sağlıklı olmanın başarılı bir kişi olmanın en önemli ve güzel göstergesi.
Tabii ki rahatça ve ağzımızı kapatmadan bir şeyleri gizlemeden içten bir gülüş. İşte tam burada gülüş tasarımı ve estetiği devreye giriyor. Gülüş tasarımını hekimlik , sanat ve teknolojinin bir araya gelmesi diye tanımlayabiliriz. Kişinin nasıl görünmek istediğine göre hekimin bilgi ve tecrübesiyle teknolojiden de yararlanarak estetik bir planlama yapmasıdır.

estetik gulus tasarimi
gulus estetigi tasarimi

Rahatça gülemiyorsanız, gülerken elinizle ağzınızı kapatıyorsanız, fotoğraflarınızda gülümseyemiyorsanız estetik diş hekimliği ve güzel bir gülüş tasarımına ihtiyacınız var demektir.

Gülerken dişetlerinin fazla görünmesi, diş renginin koyu olması, dişlerin aralarındaki boşluklar, dişlerde çürükler, eskimiş yada kötü yapılmış dolgu kaplama gibi işlemler, dişlerdeki çapraşıklıklar gülüşümüzü olumsuz etkilerler.

Peki ne yapıyoruz, neyi planlıyoruz. Bu aşamada bizim yaptığımız kişinin rahatça gülmesini engelleyen ağız içindeki hoş olmayan restorasyonları değiştirmek gibi, dişler arasındaki boşlukları kapatmak gibi, Çürük dişlerin tedavisi, dişetlerinin tedavisi gibi işlemleri yaparak kişinin gülüş tasarımını yapıyoruz. Tabii ki bunları yaparken bir takım kurallara ve prensiplere göre yapıyoruz. Çünkü yapılacak işlemler estetikle birlikte fonksiyonu yani yemek yemeyi ve düzgün konuşmayı da sağlamak durumundadır. Gülüş tasarımında sağlıklı bembeyaz pırıl pırıl dişlerimizin olması amaçlanır. Bunun için dolgular, diş beyazlatma, zirkonyum, laminalar, implantlar,ortodonti gibi birçok tedavi yöntemi işin içine girer. Dişlerimizde lekelerve renklenmeler varsa önce bir temizlik işlemi ile başlayabiliriz. Buna bleching (beyazlatma) yapılır.

gulus estetigi tasarlama
Gulus Estetigi tasarimi

Bazen bu yetersiz kalabilir. O zamanda laminalar veya zirkonyum kaplamalarla dişleri kaplayıp güzel ve estetik dişlere kavuşabiliriz.Dişlerinizin boyları kısa ise veya uçları kırılmış ise lamina ve zirkonyum kaplamalarla güzel bir gülüş sağlanabilir.

Dişlerimiz,ağzımız, yüzümüz, burnumuz, gözlerimiz arasında belli oranlar ve uyum vardır.Dişlerin kendi aralarında ve çevre dokularla bir ahengi orantısı ve uyumu söz konusudur. Tasarımın başında dişlerin morfolojisi yer alır. Sert hatlı mı yoksa daha yumuşak hatlı dişler mi olacak irilikleri nasıl olacak kararıyla kişinin yaşı, cinsiyeti, yüz hatları, ten rengi, dudak yapısı da işlemlerimizi yönlendirir.
Bunlarla birlikte hekimin tecrübesi, kişinin ne istediği de değerlendirilerek gülüş tasarımı yapılır.

Back To Top