skip to Main Content

Kanal tedavisi nedir, ne için uygulanır?

Kanal tedavisi derin diş hasarlarında dişin çekilmeden mümkün olduğu kadar ağızda kalabilmesini sağlamak için uygulanan bir tedavi şeklidir.

Kanal tedavisi nasıl uygulanır?

Dişteki çürük temizlenir ve kök kanallarına şekil verilir. İşlemin devamı seanslar halinde devam eder. Bu seanslarda dişe uygulanan çeşitli ilaçlar yardımıyla sinirler öldürülüp temizlenir ve diş dolgu ile kapatılır. Tüm işlemler 1er haftalık aralıklarla devam eden ortalama 3 seansta tamamlanır.

kanal-tedavisi
kanal tedavisi

Kanal tedavisi yoğun olarak zarar görmüş dişlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. İltihaplı bir dişi kurtarmak için de yapılır. Bu uygulama sırasında dişin özü yani pulpası  çıkarılır ortaya çıkan boşluk dezenfekte edilir ve doldurulur.

Kanal tedavisi için öncelikle dişin röntgeni çekilir ve çürümenin olduğu yer tam olarak tespit edilir. Daha sonra anestezi uygulanır yani diş çevresi uyuşturulur. Daha sonra pulpektomi denilen işlem uygulanarak diş özü çıkarılır. Ortaya çıkan boşluk guta perka denen maddeyle doldurulur  ve son olarak simanla üstü kapatılır. Kanal tedavisi işleminde bazen birden fazla seansa ihtiyaç duyulabilir. Böyle bir durumda geçici dolguya baş vurulabilir. En son aşamada ise diş kaplanır.

Tedavi edilen dişler düzenli bakımla ömür boyu kullanılabilir. Ancak bu diş de zamanla çürüyebilir bu nedenle diş doktoruna düzenli olarak kontrolünün yaptırılması gerekmektedir. Kanal tedavisi yapılmış dişler dişin özü çıkarıldığı için kırılmaya eskisinden daha yatkındır.

Back To Top