skip to Main Content

İmplant:

İmplant: Dişlerin çürük,periodontal hastalıklar, travma vs sebeplerle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine uygulanan, dişin kökünün görevini üstlenen vida şeklindeki yapılardır.

İmplantlar insan vücuduna son derece uyumlu bir element olan titanyumdan üretilmektedir. Bu titanyum vidalar 5mm den 15 mm ye kadar boy ve 3mm den 5 mm ye kadar değişik çaptadırlar. Hastamızın kemik yapısına göre seçilerek kullanılırlar.

implant disHangi durumlarda implant uygulanır

İmplant tek bir dişin kaybedildiği durumlarda , birden fazla diş kayıplarında yada tamamen dişsizlik durumlarında uygulanabilir. Tek diş kayıplarında veya birden fazla diş kayıplarında diğer dişlere dokunmadan herhangi bir zarar vermeden diş eksikliğini gidermemizi sağlamaktadır.Kişi tamamen dişsizse o kişiyi hareketli, kocaman bir protez kullanmaktan kurtarıp gerçek dişe en yakın protezler kullanmasını sağlar.

Böylece kişinin yaşam kalitesini son derece yükselten bir uygulamadır.Hiç dişi olmayan bir kişiyi elmayı ısırarak yiyebilecek duruma getirmek mümkün olmaktadır. Bununla beraber hastayı hareketli protezden kurtarıp sabit bir proteze geçirerek sosyal ve psikolojik anlamda da çok rahatlatabilmekteyiz.Rahatca konuşup keyifle gülmesini sağlayabiliyoruz.

Nasıl uygulanır

İmplant yapılması planlanan hastamızdan öncelikle bir panoromik röntgen alınarak kemik seviyesi görülür.Çevre dokular, komşu boşluklar,implant uygulayacağımız alandaki sinir ve damarların yerleri tespit edilir.Gerek görülürse dental tomografi ile daha derin bir inceleme yapılır.

İmplant cerrahisi özel bir durum yok ise lokal anestezi altında yapılır.Anesteziyi takiben dişeti açılarak kemiğe ulaşılır .Özel delici frezlerle  çene kemiğinde implantları yerleştireceğimiz boy ve çapta boşluklar açılır.İmplantlar bu boşluklara vidalanarak yerleştirilir.Üzerleri kapatılır.İmplantların çene kemiğiyle kaynaşmaları için ki buna osteointegrasyon denilmektedir.3 ay ila 6 ay arasına beklenir.Bu süre bize implantın kemikle bir bütün olmasını sağlayacaktır.

Bu sürenin sonunda implantların üzerleri açılarak üst yapıların yani protezlerin yapım süreci başlar.İmplantların üzerine ara parçalar takılır.Ölçüler alınarak protezler yapılır.

Kimlere uygulanır

İmplant tedavisi günümüzde neredeyse herkese uygulanabilmektedir. Ancak bazı istisnai durumlar hariç:

İleri derecede seyreden diabet başta gelir.Bunulla birlikte aşırı kemik erimesi bizim işimizi zorlaştırır. Fazla sigara kullanımı da istemediğimiz durumların başında gelir.

Hangi yaşlarda uygulanır derseniz de ;kemik gelişimi tamamlanmış 18 yaş sonrası bireylerde uygulanmaya başlaır ileri yaşlarda bir sınırlama olmaksızın her yaşta uygulanabilir.

İmplantların kullanım süreleri

Kliniğimizde implant uygulamaları ömür boyu garantili olarak yapılmaktadır.Bu garanti çalıştığımız implant firmaları tarafından da verilmektedir.Yapılan çalışmalarda 30 yıllık dönemde implantın başarısı % 90ın üzerindedir.

İmplantın başarısını ve uzun ömürlü olmasını etkileyen bazı faktörler de şöyle sıralanabilir;

Doğru implant seçimi, doğru ebatlarda implantların uygulanması çok önemlidir.İmplant uygulaması aslında son derece hassas bir iştir.İşlem esnasında doğru ve titiz çalışma uzman ve ehil bir ekip tarafından yapılıyor olması son derece önemlidir.

İmplant yapılacak kişiye de önemli işler düşmektedir;bunların başında ağız hijyenini üst düzeyde olması gelir.Genel sağlıklarına özellikle diabet konusunda son derece hassas olmak gerekir.

Bir önemli konu da implantların üzerine yapılacak protezlerin doğru planlanması ve hatasız uygulanmasıdır.Hatalı bir protez yapılan bütün uygulamayı boşa çıkarabilir yada kişinin yaşam kalitesini ve konforunu olumsuz etkiler.

Bir takım zorlukları olsa da biraz sıkıntılı bir süreç olsa da implantlar ve uyguladığımız protezler ulaşabildiğimiz en başarılı ve en konforlu gerçek dişe en yakın en uzun ömürlü uygulamalardır.

 

Back To Top