skip to Main Content

20 Yaş Diş çekimi:

20 yaş dişleri diğer adıyla 3.büyükazı dişleri;

20 Yaş Dişi Çekimi; Alt ve üst çenede sağ ve solda olmak üzere toplam 4 tanedirler. Geçmişte yemek yememize yardımcı olan fonksiyonda olan dişlerdi. Bazende öndeki dişler kaybedildiğinde kullanılmak üzere  değerlendirilen korunan dişlerdi. Ancak koşulların değişmesi,beslenme alışkanlıklarının değişmesi

Daha yumuşak ve yapay gıdalar en önemli etkendir. Bu sebeplerle artık bu dişlere ihtiyacın azalmasıyla

Günümüzde birçok kişide bu dişler gömülü olarak kalabiliyor. tam çıkamıyor .yada  eğik bir vaziyette

20 yas dis cekimiYanağa doğru veya dil e doğru çıkarak sağlıksız bir duruma sebep olmaktadır. Gömük kaldığında bulunduğu bölgedeki kemikte  erimeye sebep olabilir.Yanındaki dişlerin köklerinin erimesine, kemik desteğinin azalmasına neden olurlar.Ayrıca bulundukları alanda kist oluşumuna neden olurlar.

Bu dişlerin çıkması çok sancılı bir süreçte olabilmektedir.Kişi bu dönemde şiddetli ağrı çekebilir,bu ağrılar çenenin alt tarafına doğru bir boğaz ağrısı şeklinde, kulağa doğru vurarak kulak ağrısı şeklinde yada şakağa doğru bir baş ağrısı olabilir.

Ağzını açmakta, yemek yemekte,yutkunmakta,konuşmakta  zorluk yaşamaktadır. Bu sebepler de 20 yaş dişlerinin çekilmesi için yeterli sebeplerdir.

20 yaş dişleri normal pozisyonlarında çıksalar da en gerideki dişler olmaları sebebiyle

Rahat ulaşılamadığı ve yeterli temizlenemediği için o bölgede gıda birikintisine sebep olmaktadır.

Buda dişetinde enfeksiyona dişlerde çürümeye,ağız kokusuna neden olur.

20 yaş dişleri diğer dişleri öne doğru iterek sıkışmalarına ve dişlerde çapraşıklığa sebep olurlar.

Bu sebeplerden dolayı 20 yaş dişleri çekilmektedir.

Peki 20 yaş dişleri nasıl çekilir?

Çoğunlukla 20 yaş dişleri  çene cerrahisi uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Hastanın öncelikle panaromik röntgeni alınarak dişin kemik içindeki pozisyonu,çevresindeki sert ve

Yumuşak dokularla olan ilişkisi damar ve sinirlere olan yakınlığı tespit edildikten sonra operasyonun nasıl yapılacağına karar verilir.Çekim operasyonu lokal anestezi ile hasta ve hekim konuşa konuşa

Yapılır.Operasyon esnasında herhangi bir ağrı hissedilmez.Cerrahi operasyon 10 15 dakika ile vakanın zorluğuna görü 30 40 dakika süreyle sonuçlanır.

Cerrahi işlem sonrasında operasyon alanına dikiş atılarak kapatılır.Yaklaşık bir hafta sonra dikişler alınabilir.Yada kendiliğinden eriyen dikişler kullanılarak dikişleri almaya gerek kalmadan iyileşme

Gerçekleşir. 20 yaş dişinin çekiminden sonra hastaya antibiyotik ve ağrı kesici kullandırılır ki hastamız operasyon sonrası  rahat ve sorunsuz bir  dönem geçirilebilsin.

 

 

Back To Top