skip to Main Content

20 yaş diş problemleri ve tedavi

20’lik dişlerin çene yapımızın küçülmesi nedeniyle çıkmakta zorlanması, genellikle çıkamaması ve çene kemiğine saplı halde kalması sonucu doğan problemlerdir. Bazı 20 lik dişler enlemesine şekilde kalıp ağrı yapmazken, bazıları çene kemiğini zorlayarak ağrılara ve enfeksiyonlara neden oluyor. 20 lik dişler normalde 18 ile 30 yaşları arasında ağrı olmaksızın çıkmaktadır ancak çene kemiği dar ise ve 20 lik diş yamuk geliyorsa, diş çıkmakta zorlanır ve çıkamaz. Bu durumda hemen bir uzmandan yardım alınması gerekir. Kliniğimizde basit bir röntgen işlemi ile 20 lik dişin durumu tespit edilir ve buna göre uzmanımız tarafından yapılacak tedavi ile 20 yaş diş problemlerinden kurtulabilirsiniz.

yirmi yas dis tedavi yontemleri
20 yaş diş Tedavi yöntemleri
yirmi yas dis tedavisi
20 yaş diş Tedavisi

20 lik Diş Neden Ağrı Yapar?

20’lik dişlerde genelde yaşadığımız sorun, yarısının çıkıp yarısının kemikte gömülü kalması durumudur. Böyle durumlarca diş ile diş eti arasında boşluk oluşur ve bu boşluğa bakteriler dolar. Bakteriler de çoğaldıkça enfeksiyonlara, ağrılara ve yüz bölgesinde şişliğe neden olur. Çürüğe de neden olan bu durum, yandaki dişi de çürüterek ektra ağrıya sebebiyet vermektedir.

20’lik Dişler Mutlaka Çekilmeli Mi?

Çıkamayan ve ağrı yapan 20’lik dişler çekilmezse, ağızdaki çürüklerin ve enfeksiyonların artmasına sebep olur. Ayrıca üst çenedeki 20’lik dişler çıkıp da alttakiler çıkamazsa çenede dengesizlik ve dişlerde uzama sorunu oluşur. İlerleyen aşamalarda diş kaynaklı kistlere hatta tümörlere sebep olabilirler. Bu nedenle sorun çıkaran 20’lik dişlerin ağızda bekletilmelerinin bir anlamı yoktur, uzman diş hekimimiz ne yapılması gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

yirmi yas dis
Yirmi yaş diş Tedavileri

 Her 20’lik Diş İçin Ameliyat Şart Mı?

Ameliyat, dişin çene kemiğine gömülü kaldığı durumlarda gerekli hale gelir. Ameliyat sonrasında, hastaya ağrı kesici verilir ve sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durması söylenir. Ayrıca dişin çekildiği taraf ile ilk 24 saat boyunca çiğneme yapılmamalıdır.

Istanbul Diş Kliniği Tamer Akın

Değerli Hastalarımız; Tamer Akın Diş Kliniği size hizmet etmek için öncelikle çapraz enfeksiyon açısından sizi ve kendimizi korumalıyız. Sağlıklı kişiler enfeksiyon kapabilir, hastalıklı olanlar virüs bulaştırabilir. Mümkünse acil olmayan diş tedavileri dışında bu geçiş dönemi süresince kurumlara başvurmamanızı öneririz. Randevunuza verilen saate yakın ve refakatçisiz gitmeniz, bekleme salonlarında aşırı yığılmaları önleyecektir. Bu koşullar altında, dişhekiminiz gerekli gördüğü hallerde tedbir amaçlı olarak randevu gün ve saatinde değişiklik yapabilir, bu tamamen sizleri olası risklerden korumak amaçlıdır. Kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için lütfen dişhekiminizin önerilerine uyunuz.

Türk Dişhekimleri Birliği

Tamer Akın Istanbul Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği; ağız, Ortodonti, zirkonyum, İmplant, Diş Beyazlatma, Porselen Lamine Diş Kaplamaları, Çene Cerrahisi, Pedodonti, Kanal Tedavisi, Diş Eti Hastalıkları, Protez Diş tedavileri konusunda yaşayabileceğiniz her türlü problem ve ağrıda anında başvuruda bulunabileceğiniz özel bir kliniktir.

Özel Sağlık Sigortala kurumları;

Özel Sağlık şirketleri ile değerli hastalarımızın ödeme konusunda zorlanmamaları için her tülü imkânı sunuyoruz. Ayrıntıları lütfen sorunuz.
Hekimlerimizin, hemşirelerimizin ve personelimizin güler yüzlü olması ile kliniğimize adım attığınız ilk andan itibaren kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlamaktayız.

Kliniğimiz Çağa ve teknolojik yeniliklere açık dinamik ekibi ile sizlere daha iyi hizmet verebilmek için kendisini sürekli yenilemektedir. Teknolojiye ve çağın sunduğu tüm yenilikleri takip ederek kliniğimizde hastalarımızın hizmetine sunarız. Hastalarımızın sağlığı, memnuniyeti ve güveni bizim için en önemli unsurlardandır.

Back To Top