skip to Main Content

Diş Dolgusu nedir ve ne için yapılır?

Diş Dolgusu:

Diş Dolgusu Çürüme ya da kırılma sonucunda kaybedilen diş dokusunun yeniden oluşturulması için özel malzemelerle dişin restore edilmesi işlemi dolgudur.

Dolgunun yapılma amacı çürümenin durdurulması ve aynı zamanda dişin işlevinin aynı şekilde geri kazandırılmasıdır.

dolgu tedavisi
dolgu

Diş hekimliğinde kullanılan diş dolgusu maddeleri nelerdir?

Diş dolgu maddesi uygulanacağı dişe göre seçimi diş hekimi tarafından yapılması gereken bir malzemedir. Bu seçimi yaparken hekimler ön grup dişler için estetik görüntüyü bozmayacak, görünüm olarak doğala en yakın maddeye öncelik verirler. Arka grup dişler için ise çiğneme kuvvetlerine en dayanıklı malzemenin tercihi her zaman öncelikli olarak göz önünde bulundurulur. Güncel olarak kullanılan en yaygın dolgu maddeleri;

Diş Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır? Diş Dolgusu Kaç Çeşittir?

Konservatif (koruyucu) diş tedavisi diş çürük oluşumunu engellemekle başlar.
Amaç; oluşan diş çürüğünü fazla ilerlemeden tedavi etmek ve çürükle kaybolan diş dokusunu onarmaktır. Yapılan intraoral (ağız içi) muayene ve radyolojik tetkikler (diş röntgeni) sonucu dolgu ve kanal tedavisi yönünden diş değerlendirilir. Yapılan diş dolgusu ile doğal dişe kaybolan estetik ve fonksiyonun geri kazandırılması amaçlanır. Dolgu yapımı için çeşitli maddeler kullanılır.

Diş Dolgusu Malzemeleri

Amalgam (metal dolgu maddesi):

Genel içeri gümüş ve kalaydan oluşan metal renkte bir dolgu maddesidir. Estetik görünüm için uygun değildir ancak bilinen en dayanıklı dolgu maddesi olması özellikle azı dişleri için onu en çok tercih edilen malzeme haline getirmiştir.

Kompozit:

Kompozit en çok ön dişlerdeki dolgular için tercih edilen bir malzemedir. Bunun sebebi doğal görünümün mümkün olduğu kadar iyi yakalanabilmesini sağlamasıdır. Buna karşılık dayanıklılığı amalgam kadar iyi değildir.

İnlaylar:

Dolgu yapımına uygun hale getirilen dişin ölçüsü alındıktan sonra laboratuar ortamında uygun dolgunun kıymetli metallerden ve ya porselenden yapılarak dişe uygulanmasıyla yapılan bir dolgu çeşididir.

dolgu tedavi

Amalgam nasıl bir maddedir?

Amalgam kalay, bakır ve gümüşün cıva ile birleştirilmesinden elde edilen bir malzemedir. İçeriğindeki cıva sebebiyle çoğu kişi tarafından zararlı olarak biliniyor olması rağmen yapılan araştırmalar böyle bir zararı ortaya çıkarmamıştır. Amalgamın içeriğindeki cıva diğer metallerle birleşmesi sebebiyle etkinliğini kaybettiğinden çiğneme kuvvetlerinin meydana getirdiği aşınmalar vücuda zararlı bir durum yaratmaz. Bunun dışında tercih edilmesinin en büyük sebepleri ucuz ve dayanıklı olmasıdır.

Kompozit nasıl bir maddedir?

Kompozitler hazır malzemelerdir. Diş üzerine tabakalar halinde uygulanarak özel ışınla sertleştirilirler. İşlem sonunda aşındırmalar yapılarak ağza en uygun forma getirilirler. Doğal diş tonlarına en yakın tonların yakalanabilmesinin mümkün olduğu bir malzemedir. Ömrü en az amalgam kadar uzun olmasına rağmen geniş ve ya baskının çok fazla olduğu alanlara uygulandığında bu süreç kısalır. Aynı zamanda uygulama süresi ve ücreti olarak amalgamın neredeyse 2 katıdır. Tercih sebebi olmasının en önemli sebebi estetik açıdan en iyi sonucu veren malzeme olmasıdır.

Back To Top