skip to Main Content

Hamilelikte Diş Tedavisi;

Hamilelikte Diş Tedavisi; Hamilelikte anne adayında fiziksel, fizyolojik, psikolojik ve hormonal değişiklikler olmaktadır. Bunlarla birlikte ağız içinde de bazı değişiklikler olur. Özellikle östrojen ve progesteron seviyesindeki artış diş ve dişeti sağlığını önemli derecede etkiler. Bu artış bakteri plağında artışa sebep olur. Plaktaki artış da diş çürüğü ve dişeti iltihaplarını arttırır. Diş etleri morumsu kırmızı renkte ve kanamalıdır. Buna bağlı olarak ağız kokusu da görülmektedir. Şayet diş etlerinde daha önceden dingivitis (diş eti iltihabı) varsa bu hamilelikteki hormomal değişimlerle artar.

r ve ağrı kesici olarakta parasetamol kullanımı uygun olacaktır.

hamilelikte dis sagligi
hamilelik bulanti kusma

Bulantı ve kusma;

Hamilelikte bulantı ve kusma da diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Kusma ile birlikte midden gelen asit ağız ortamını asidik bir hale getirir. Bu da dişlerde çürümeyi arttırır. Ayrıca bulantı refleksinden dolayı, anne adayı dişlerini fırçalamayaz ve ağız hijyeni bozulur. Böylece bakteri plağı artmış olur. Bu da gingivitis ve diş çürüğü olasılığını arttırır. Diş etlerindeki kanama kanamadan dolayı diş fırçalama ihmal edilmektedir.

Hamilelikte diş fırçalama ve ağız bakımı;

Hamilelikte diş Sağlığı; Hamilelik süresince günlük diş fırçalama ve ağız bakımı aksatılmamalıdır. Hamilelik planlanıyorsa öncelikle diş hekimine başvurup ağız içinde yapılması gereken tdavilerin ve restorasyonların yapılmasında çok büyük yararlar vardır. Hem hamilelik süresince hemde doğum sonrasında annenin bu zor dönemi daha rahat ve risksiz geçirmesi sağlanacaktır.

Hamilelikte Diş Tedavisi

Peki hamilelikte diş tedavisi nasıl yapılacak;

Öncelikle herhangi bir müdahele yapılmadan kadın doğum uzmanıyla irtibata geçmek doğru olacaktır.
Hamilelirin ilk 3 ayı bebeğin organlarının oluştuğu dönemdir. Ayrıca düşük ihtimali de dikkate alınarak kapsamlı tedavilerden kaçınılır. Ancak ağrılı bir duruma müdahele edilir. Ertelenebilecek işlemler ikinci 3 aylık dönem daha rahat işlemler yapılabilir.

Hamilelikte ilaç kullanımı da çok önemlidir. Dişlerdeki yapılması gereken işlemler ertelenmemelidir. Bu sebeple diş ağrısı, apse oluşabilir. Bu da ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına gerk olacaktır. Anne adayı rahat olamayacak, uyuyamayacak ve rahat beslenemeyecektir. Bu da hamilelik dönemini olumsuz etkileyecektir. Bu unsurlar iyice değerlendirilip tedaviye karar verilir.
Tedavi esnasında kullanılan lokal anestezinin bir sakıncası yoktur. Anesteziyle hastanı tedavisi ağrısız, acısız ve stressiz olarak yapılacaktır.

Hamilelikte diş röntgen çekimi;

Hamilelikte diş Sağlığı; Hamilelik döneminde diş tedaviside röntgen çekiminden kaçınılır ve kesinlikle kaçınılmalıdır. Diş röntgeninde fazla miktarda radyasyon olmasa da temkinli olmakta fayda vardır. Şayet röntgen çekilecekse anne adayına koruyucu kurşun önlük giydirilir.
Hamilelikte ilaç kullanımı da hassastır. Antibiyotik olarak penisilin türevi ilaçlar ve ağrı kesici olarakta parasetamol kullanımı uygun olacaktır.

Kliniğimizde Uyguladığımız tedaviler. 

Back To Top