skip to Main Content

Uykuda diş sıkma ve gıcırdatma

Uykuda diş sıkma; Dişlerimi çok sıkıyorum, özellikle uykuda çok sıkıyorum ve gıcırdatıyorum. Sabah kalktığımda çenemde, başımda, kulaklarımda ağrı hissediyorum. Esnerken yada yemek yerken çenemden ses geliyor?

Bazen ağzımı çok açtığımda çenem takılıtor ağzımı kapatamıtorum?

Çenemi açarken zorlanıyorum ve ağrı oluyor acaba neden?

Diş sıkma ve diş gıcırdatma (buruksizm) günümüzde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Diş sıkmanın birinci sebebi stres olarak gösterilmektedir. Buruksizm ya yalnız diş sıkma şeklinde görülür. Bunda kişi dişlerini genelde uykuda çok sıkı bir şekilde kenetler ve sıkar.Bu esnada kişi uykuda olduğundan çiğneme sırasında uygulanan kuvvetin yaklaşık 9 10 katı bir kuvvetle çene kenetlenir. Bu sebeple dişler, kaslar, çene eklemi, çene kemikleri ve yumuşak dokular olumsuz etkilenir.

gece uykuda dis sikma
cocuklarda dis sıkma

Çuğu hasta uykuda diş sıktığından habersizdir. Sabah kalktılarında baş , boyun, çenelerde , kulak bölgelerinde ağrı hissi olmaktadır. Bir ileri aşamada ise çeneyi açarken zorlanma çok açamama , çok açtıklarında çenenin takılması kapatamama ,çene ekleminden tıkırtı sesi görülmektedir. Dişlerde sallanma, kırılmalar, aşınmalar da görülür.
Buruksizme bağlı olarak çene ekleminde ağrı oluşur. Bu ağrı çoğunlukla kulak ağrısı yada nörolojik bir ağrı olarak değerlendirilir.Böyle durumlarda dişhekimine başvurulması gerekmektedir.

Uykuda diş sıkma; Diş sıkma ve gıcırdatma esnasında normal çiğneme kuvvetinden çok daha fazla kuvvet uygulanmaktadır.  Bu da dişlerde aşınmaya, dişleri tutan dişetlerinde ve kemikte hasara neden olur. İki nci hasar da çene ekleminde meydana gelir. Normalden kat kat fazla gelen kuvvet çene eklemi içerisinde deformasyon oluşturur. Bu da geri dönüşü olmayan bir durumdur.

Peki buruksizmin tedavisi nasıl yapılır;

Öncelikle uygulanan yöntem gece plağıdır. Gece plağı sert slikon plaklardır. Diş hekimi önce ağızdan ölçü alır ve alçıdan bir model oluşturulur. Bu model üzerinde gece plağı yapılır. Hastamız bu plağı gece yatarken ağzına takar ve onunla uyur. Böylece ağzını tam kapayamaz ve dişlerini kenetleyemez. Ayrıca kasılan ve hipertrofik halde olan kaslar da gevşemeye ve rahatlamaya başlar.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar da destek olarak verilir.

Bir başka tedavi yöntemi de botoks uygulamasıdır.

Botoks çeneyi kapatan en güölü kas olan masseter kasına uygulanır. Kas içine botoks uygulandığında botoksun etkisiyle kas gücünde zayıflama olur ve çeneyi eskisi gibi kuvvetle sıkamaz. Çok etkili bir yöntemdir. Kliniğimizde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak etkisi 6 ay kadar sürmektedir. 6 ay sonra tekrar uygulanılır.

Back To Top