skip to Main Content

Diş çekimi

Diş çekimi, toplumda yaşayan kişilerin neredeyse genele yakını tarafından yaptırılan bir işlemdir. Ağrıyan veya çürümüş olan dişler kişinin ağzında olumsuz belirtilerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Dişlerinde çürümeye dayalı ağrı oluşan kişilerin, bu ağrının ağzının tüm kısımlarına yayıldığı bilinmektedir. Bu sıkıcı durum ise kişinin kendini halsiz ve mutsuz hissetmesine neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı doktora giden bir kişinin diş ağrısı hakkında söylemiş olduğu bilgiler oldukça önemli olmaktadır. Daha öncesinde başka bir diş çekimi sırasında ne tür sorunlarla karşılaştığını ve ilaçlara karşı alerjisinin olup olmadığını sormalıdır. Doktor hasta kişinin dişinin ağrımasının nedenlerini öğrenerek ardından röntgen çekilmesini istemelidir. Çekilmiş olan röntgeni detaylıca inceleyerek diş çekimi için hazırlıkta bulunmalıdır.

dis cekimi
Diş Çekimi
dis cekimi
Hangi durumlarda Diş Çekimi Yapılır

Hangi Durumlarda Diş Çekimi Yapılamaz?

Dişlerinde ufak bir ağrı meydana gelen kişiler hemen doktora dişlerinin çekilmesi umuduyla gitmektedirler. Dişlerin ağrı yapmasına sebep olan belki de bir besin artığı olabilmektedir. Bu besin artığı diş etine baskı yaparak ağrının meydana gelmesine neden olduğu için kişi ise dişinde çürük olduğu düşüncesi ile çekilmesinde karar kılmaktadır. Bu gibi durumlarda dişlerin temizliğinin iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Dişinde gerçekten çürümeye dayalı olarak ağrı oluşan kişiler için öncelikli olarak dişin kurtarılması taraftarı olunmaktadır. Yani, dişi çektirmekten önce dolgu yapma işlemi sayesinde dişin tekrardan sağlıklı olduğu dönemlere getirilmesi sağlanmalıdır.

Apse yapmış yani dişte çürüme nedeni ile diş etinde şişkinlik meydana gelmiş olan kişilerin dişlerinin çekilmesi yapılamamaktadır. Öncelikli olarak şişme meydana gelen yerin normal haline dönmesi için doktorun tavsiyesi üzerine bir takım ilaçlar kullanılmalıdır. İlaç kullanımı sayesinde şişkinliğin inmesi ile diş çekimi işleminin yapılmasına başlanmaktadır.

Diş Çekimi Gerçekleşmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

  • Öncelikli olarak doktora giden bir hasta diş çekimi sırasında veya sonrasında kendisine zorluklar yaşatabilecek hastalığı var ise kesinlikle doktoruna söylemelidir. Bunun yanı sıra herhangi bir kanama için alerjik durumu olan bir kişi de doktoruna bu sıkıntısını anlatmalıdır.
  • Diş çekimi sırasında hasta ne kadar sakin ve rahatlamış bir şekilde dişinin çekilmesini bekler ise doktor da çekim işlemini bir o kadar rahat gerçekleştirebilmektedir.
  • Diş çekimine gelmeden önce hasta karnını iyice doyurmalıdır. Diş çekimi işleminin ardından 2 saat boyunca bir şeyler içip yemeyeceği için önceden yemiş olduğu besinler kişiyi daha dinç tutmasını sağlamaktadır.
  • Diş çektirmeye gitmeden önce dişlerin olabildiğince iyi fırçalanması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Çünkü; iyi fırçalanmış dişte ağrının ve çürüğün nerden geldiğine dair bilgilere ulaşmak daha kolay olmaktadır.

Diş Çekimi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

  • Bir hasta diş çektirdikten sonra doktoru tarafından yazılacak olan reçeteye ek olarak herhangi bir şeye alerjisi var ise kesinlikle belirtmelidir.
  • Dişin çekimi işleminden sonra diş yuvasında meydana gelen kanamaları durdurmak için gazlı bez ile tampon görevi yapmak oldukça önemli olmaktadır. Yapılan tampon sayesinde kanın durdurularak pıhtı bir hal alması sağlanmaktadır.
  • Diş çekimi işleminden sonra ağızda biriken tükürükleri tükürmek diş yuvasına zarar verebileceğinden dolayı yutulması önerilmektedir.
  • Diş çekiminden 1 sonraki gün tuzlu su ile gargara yapmak diş yuvasının daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.
Back To Top