skip to Main Content

Diş taşı temizliği Nedir ve nasıl yapılır:

Diş taşı temizliği’ni İstanbul şişlide bulunan Kliniğimiz de profesyonel diş hekimleri tarafından teşhis ve uygulamaları ile yapılmaktadır. Bize site üzerindeki numaralarımızdan yada whatsapp kullanarak ulaşabilir bilgi alabilirsiniz.

Diş taşı, bakteri plağının zamanla sertleşmesi neticesinde diş taşına dönüşmesidir. Diş taşı temizliği ise; tartar temizliği, diş plağı temizliği gibi farklı isimlerde karşımıza çıkmaktadır. Taşı olan dişler; rengi sarıdan koyu kahverengiye kadar, geniş yelpazede renk skalasına sahiptir. Dişlerdeki renkleşmelerin yanı sıra, diş plakları ağız kokusu ve diş çürüklerine de neden olmaktadır. Bu noktada diş plaklarının temizlenmesi önem arz etmektedir. Diş taşı temizliği öncelikle, diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Diş hekimleri temizliği yaparken dişte kalan artıkları, plakları, taşları içler diş araları ve dış yüzeyleri diş eti çerçevesinde temizleyerek, dişi taşlar ve pisliklerden arındırır. Diş taşı temizleme işlemleri, düzenli olarak yapılması gereken işlemlerdir. Diş hekimlerinin önerisi genellikle, diş taşlarının 6 ayda bir temizlenmesi gerektiğidir. Daha sık yapılan uygulamalar dişlere zarar verebilir. Diş taşlarının temizlenmesinin ardından hastaların dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bunlar öncelikle; doğru diş fırçası, doğru diş macunu ve doğru fırçalama yöntemi ile dişlerimizi fırçalamamız gerektiğidir. Sonrasındaki süreçte ise olabildiğince diş ipi kullanımına dikkat etmeliyiz, ağız duşu ve gargara ile de bu yaptığımız işlemleri desteklemeliyiz. Diş taşı temizliği, diş eti bakımıyla kombine olarak yapılması gereken işlemlerdir.

20 Yaş Diş Çekimi

Kliniğimizde 20 yaş dişlerinizi Tedavi çekimleriniz uzman hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır inceleyin.

Estetik Gülüş Tedavisi

Kliniğimizde tüm modern imkanlar ile doğal görünüm ile estetik bir gülümseme için bizi inceleyin..

20 Yaş Diş Çekimi

Kliniğimizde 20 yaş dişlerinizi Tedavi çekimleriniz uzman hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır inceleyin.

Diş taşı oluşumu?

Yaşamımızı sürdürebilmek için yemek yemeliyiz ve gıda tüketmemiz gerekir, bu tüketilen gıdaların da mideye gitmeden önceki öğütülme işlemi, bildiğimiz gibi dişlerimiz tarafından yapılır, tüketilen bu yiyecekler, mikronluk da olsa küçük bir parçalarvermektedir, Diş yüzeyinde biriken plaklar ise zamanla diş taşına doğru evrilmektedir.

dis-tasi
dis tasi temizleme islemi

Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

İstanbul Diş taşı temizliği diş hekimi tarafından kullanılan özel el aletleri ya da bunun için uygun cihazlarla yapılır. Kliniğimiz istanbul şişli merkezlidir.

Diş taşı nedir?

Ağız hijyeninin yeteri kadar sağlanamadığı durumlarda diş yüzeylerinde plak olarak adlandırılan bakteri tabakaları oluşur. Zaman içerisinde plak temizlenmediğinde diş taşlarına dönüşür.

Dişdeki Taş temizliği zararlı mıdır?

Toplum içerisindeki en yaygın yanlış kanı diş taşı temizliğinin diş minesine zararlı olduğu söylemleridir. Profesyonellerce ve profesyonel aletlerle uygulandığı sürece diş taşı temizliği diş yapısında herhangi bir zararı olmayan bir uygulama olduğu gibi, diş taşı birikiminin dişlerde yarattığı olumsuz etkilerin giderilmesini sağlar.

Diş taşı temizletmek, zararlı değildir. Bahsettiğimiz gibi dişlerde oluşan bu taşlar, bakterilerin plaklar halinde bir süre sonra taşlaşması neticesinde oluşmaktadır. Bu ve bunun gibi oluşumlar asla yararlı oluşumlar değildir. Diş taşları; ağız kokusu, diş renklenmeleri, diş eti rahatsızlıkları, çürükler vb. birçok sorun ile ağız ve diş sağlığımıza zarar vermektedirler. İlerleyen dönemde diş kaybına yol açabilecek durumlara sebebiyet vermemek adına diş taşlarını temizletmek en doğru olan davranıştır.

Temizleme ne süreçle tekrarlanmalıdır?

Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra tekrarlanması belirli bir sürece bağlanması mümkün değildir. Günlük alışkanlar ve ağız temizliğinin ne yeterlilikte gerçekleştirildiğine göre temizliğin tekrarlanma süreci farklılık göstermektedir.

Diş Sağlığında Erken Teşhis:

Ağız ve diş problemlerinin daha oluşum aşamasında bile olsa nasıl teşhis edileceğini açıklayan Uzman Dr. Dt. Tamer Akın, teşhisin radyasyona maruz kalınmadan mümkün olduğu Difoti yöntemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Artık diş çürükleri gibi problemler henüz oluşum aşamasında olsa dahi teşhis edilebilecek. Bu yöntem ile hamilelik döneminde ağız ve diş problemi ile karşı karşıya kalan hastalar da radyasyona maruz kalmadan tedavi olabilecekler. Ayrıca radyasyonun zarar verebileceği yaştaki çocuklar için de oldukça sağlıklı bir yöntem olduğu belirtiliyor.

Back To Top