skip to Main Content

Ortodonti ve Ortodontik Tedavi

Ortodonti nedir?

Ortodonti tedavisinin birinci amacı çenelerin düzgün kapanmasıdır.Bu dişlerin birbirleriyle bulundukları çeneyle uyumlu ve orantılı olmasıdır.Düzgün bir kapanış öncelikle yemek yemeyi doğru ve rahat bir şekilde yapmayı doğru konuşmayı sağlar.
İnsan vücudundaki tüm organlar ve bölümler birbirleriyle bir ahenk içindedir. İnsan yüzündeki bölümler de birbirleriyle uyum içerisinde belli oranlardadırlar. Bazı kişilerde dişlerin dişlerle uyumunda çeneler ve dişler arasında yada yüzün diğer bölümleri arasında uyumuzluk veya asimetri görülebilir.
Ortodonti Yunanca ortho düzgün ve odons diş kelimelerinden oluşur.Düzgün diş anlamındadır. Ama yalnızca dişlerin değil çenelerde ve yüzdeki gelişim bozukluklarını da düzeltmeyi de hedefler.

ortadonti

Dişlerdeki çapraşıklıklar öncelikle çok önemli bir estetik sorundur. Estetik bir sorun özellikle genç yaştaki kişilerde rahatca konuşamadığı ve gülemediği için hem özgüven eksikliğine sebep olabilir, hem sosyal ilişkilerinde sorunlara hem de psikolojik sıkıntılara neden olur.

Dişlerdeki çapraşıklıkları yalnızca eststik bir sorun olarak görmek çok büyük bir hata olur.Ortodontik sorunların tamamı birer sağlık sorunudur.Diş sağlığımızı ve genel sağlığımızı direk etkiler.

Dişlerin çapraşık ve uyumsuz olması öncelikle dişlerimizin rahatça fırçalanmasına engeldir.Çapraşık dişleri olan kişiler dişlerini düzenli fırçalasalar da dişleri üzerindeki birikinteleri iyi temizleyemezler. Bu sebeple de diş etlerinde kanamalar iltihaplar ortaya çıkar.Bu da dişeti kanaması, ağız kokusu dişlerde sallanma ve erken diş kaybı demektir.

Bununla birlikte dişlerin temizlenememesi diş çürümelerine sebep olacaktır.bunun için ortodontik tedavi bir lüks değil bir zorunluluktur. 

Peki ortodonti uzmanına ne gibi durumlarda gideceğiz;

Üst dişlerin çok önde olması halinde, Yada alt çenenin veya alt dişlerin fazla önde olması durumunda, Dişlerimizi kapadığımızda alt ve üst dişler arasında açıklık kalıyorsa, Dişlerimiz simetrik değil, sağa yada sola kaymış bir görünümdeyse, Dişlerimiz çok sıkışık ve dişler yamuk ve çapraşık halde ise, Dişlerimizin aralarında boşluklar varsa, Yada dişlerimizin görüntüsü bizi rahatsız ediyorsa. Ortodontik tedaviye ihtiyacınız var demektir. Dişhekimine başvurup bilgi almalısınız demektir.

ortadonti sefaf plak
ortodonti istanbul dis klinigi

Ortodontik tedavi ne zaman veya hangi yaşlarda yapılır;

Süt dişleri yaklaşık 6 yaşından sonra düşmeye başlar.Yerlerine daimi dişler çıkmaya başlar. Bununla birlikte diş dizisinde ve çenelerde farklı ve anormallikler görülmeye başlar.Bu dönemde basit önleyici tedaviler yapılır.Yaklaşık 13, 14 yaşlarında ağızdaki tüm süt dişleri düşmüştür. Tüm daimi dişler ağızdaki yerlerini almışlardır.Bu yaşlar ortodontik tedaviler için en uygun yaşlardır.. Gelişim çağında olması itibarıyla vede o yaşlarda okul dönemi olması dolayısıyla tedavi süreci rahat olmaktadır.

Bununla birlikte erişkin yaşlarda da ortodontik tedavi rahatlıkla uygulanabilir.

Ortodontik tedavi yöntemleri:

Harketli apereyler;  önce hastanın ağızından bir ölçü alınıp alçı model ve bu model üzerinde de aperey hazırlanır. Bu aparey hekim tarafından ağıza yerleştirilir. Hasta bu apereyi hekiminin soylediği şekilde ve zamanlarda kullanır.

Diş telleri(sabit apareyler);

Bu apareyler dişlere yapıştırılan braketler ve braketlere bağlanan telden oluşur. Bu braketler metal , şeffaf ve seramik olabilir.

ortadonti tel tedavisi
ortadonti

Şeffaf plak;

Önce hastamızın ağızından ölçü alınıp model elde edilir. Bu modeller 3 boyutlu tarama yöntemiyle  bilgisayar ortamına aktarılır. Burada  plaklar üretilir. 15 günlük sürelerle plaklar kullanılarak dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltilir.

Günlük  hayatınızı etkilemez Görülmediği için estetik kaygınız olmaz, Yemek yerken , dişlerinizi fırçalarken  çıkartabilirsiniz.Gibi avantajları vardır, Ancak diş çekimi erektiren ileri vakalarda plak tedavisi yapılamamaktadır.

Ortodonti klinikleri, diş eğrilikleri ve çarpıklıklarının düzeltilmesi alanında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kişide yeralan doğal dişlerin kötü konumlanmasıyla oluşan çarpıklık kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu etkiler hem kişide fiziksel olarak çene yapısına baskı yapan çarpık dişlerin eklem ağrılarına neden olabileceği gibi hem de dişlerin çarpıklığı yüzünden diş temizliğinde oluşan zorluklar nedeniyle yetersiz temizleme sonrası diş çürükleri ve erken diş kayıplarına neden olabilmektedir.Ek olarak kişinin sosyal yaşamınıda çarpık görünümlü dişler estetik açıdan da olumsuz etkileyebilmektedir.

Ortodonti ile kişi daha sağlıklı bir ağız yapısına kavuşabilir ve daha uzun süre doğal dişleriyle yaşamını sürdürebilir.Ortodontik tedavi ile kişi daha estetik görünümlü dişlere sahip olarak yaşam kalitesinide yükseltmiş olur.

Ortodontik tedavi, teşhisi mutlaka Uzman Diş Hekimi tarafından teşhis edilmeli ve ihtiyaç olup olmadığı belirlenmelidir.

Ortodontik Tedavi Teşhisinde Kullanılan Materyaller;

– Overbite

Üst ön dişler alt ön dişlere göre çok önde konumlanmıştır.

– Underbite

Alt ön dişler üst ön dişlere göre daha önde ya da üst dişler alt dişlere göre daha geride konumlanmıştır.

– Çapraz Kapanış

Alt ve üst ön dişler üst üste kapanır.

– Açık Kapanış

Üst ön dişlerinizin orta hattı alt ön dişlerinizin orta hattı ile çakışmaz.

– Boşluklar

Diş çekimi nedeniyle ya da doğal olarak dişler arasında boşluklar olması.

– Çapraşıklık

Çenelerde dişlerin dizilimi için yeterli yer olmaması.

Back To Top